„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg (…)”. Nie tylko śnieg jest czynnikiem stwarzającym zagrożenie i utrudniającym pracę pracownikom wykonującym obowiązki służbowe na otwartej przestrzeni. Bardzo dotkliwy potrafi być wiatr czy niska temperatura i niektóre jej skutki, czyli śliskie i mokre nawierzchnie (w kodeksie pracy zimno wymienione jest jako zagrożenie fizyczne mające wpływ na części ciała tj. twarz, dłonie, drogi oddechowe). Z tego względu pracodawca powinien przed sezonem zimowym w szczególny sposób zadbać o pracownika i przygotować go do pracy w bezpiecznych i komfortowych pod względem termicznym warunkach. Oznacza to m.in. wyposażenie go w odpowiednią odzież.
Odzież robocza na zimę
Na szczęście nie trzeba dziś zakładać jednej wielkiej i ciężkiej kurtki, w której ciężko się poruszać, nie wspominając już pełnym o zakresie ruchów. Nie trzeba dziś też zakładać bardzo wielu warstw ubrań. Ciężkie jak ołów buty także należą do przeszłości, podobnie jak nieforemne, uniemożliwiające prace manualne rękawice. Dziś do produkcji ubrań w trudnych warunkach wykorzystuje się materiały nowoczesne – lekkie, cienkie, trwałe, wiatroszczelne, wodoodporne, oddychające itp. Producenci szyją ubrania z poliestru, z tkanin będącymi mieszankami poliestru z bawełną, elastanu, polaru. Dzięki temu pracownik może założyć tylko np. termiczną koszulkę i kurtkę, bluzę i kurtkę, kalesony i spodnie. Cienkie lecz trzymające ciepło czapki dają możliwość nałożenia kasku – głowa pracownika budowy chroniona jest i przed zimnem i przed spadającymi z wysokości przedmiotami. Ciepłe buty doskonale chronią przeć chłodem stopy (i nie trzeba nie wiadomo jak grubych skarpet), jednocześnie pozwalając im oddychać. Kurtki i bluzy posiadają szereg udogodnień – chowane lub odpinane kaptury o fasonie umożliwiającym lepszą ochronę twarzy, regulowane zapięcia rękawów, osłony suwaków przez które nie czuć podmuchów wiatru. Pracodawca ma w czym wybierać – producenci na pewno nie powiedzieli jeszcze w tym temacie ostatniego słowa. Wybierając się na zakupy warto porównać oferty sklepów, warto porównać samą odzież – czy jakość jest odpowiednia, czy wykonanie staranne, czy odzież robocza posiada stosowne certyfikaty.
Nie tylko odzież i środki ochrony indywidualnej
Przygotowanie pracowników do zimy nie ogranicza się jedynie do zapewnienia odpowiedniej odzieży. Pracodawca powinien zadbać o przeglądy maszyn, narzędzi, które w niskich temperaturach częściej ulegają awariom. Pełen zakres obowiązków pracodawcy w sezonie zimowym względem pracownika reguluje kodeks pracy.
—
Artykuł sponsorowany